May 2019
SunMonTueWedThuFriSat
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678
 

Erkekler Evlenmez

Erkek ve kadına dair ortak bir şey varsa eğer; mesela bir ilişki, evlilik, ya da alınacak ortak bir karar gibi, mutlak bir doğrudan söz edemiyoruz ne yazık ki. Bu resmen hani şu çok popüler “farklı pencerelerden bakma” meselesi sanki. Ama belki de; pencereler o denli farklı ki kadınlar ve erkekler bir elmanın iki yarısı olmak yerine elmalar ve armutlar olarak doğada kendilerine yer ediniyorlar. 

Beraber almak gerekiyor bu “en önemli karar”ı; yolun sonu hep aynı. Peki ya süreç, peki ya bu yolculuk nasıl geçiyor, nasıldan çok nerelerden geçiyor bu iki bambaşka dünyaların insanı için? Aynı sonuca varmak isteyen iki insan, nasıl oluyor da bambaşka sonuçlara ulaşabiliyor kimi zaman? 

“Aşk ya da mantık evliliği” muhabbeti, bir de yanında “aşk ve mantık evliliği” var, “ve de ya da”sını bırak başta “aşk” nedir ki? Ben söyleyeyim kadın - erkek neye aşık olur, ha söylediğimde “bu aşk değildir, böyle aşk olmaz” mı diyeceksiniz? Peki aşk nedir, kime göre, neye göre? Bir kadın bal gibi de bir erkeğin parasına puluna, şanına şöhretine, arabasına, yatına katına aşık olabilir. Bir erkekse aptal bir k2adının nazına, cilvesine, dış görünüşüne kapılabilir. Bu aşk değil de nedir eğer bu insanlar bazıları için saçma olan bu şeyler için yemeden içmeden kesilip, yataklara düşüp, gerektiğinde en yakınlarını bile karşılarına alabiliyorlarsa? 

Aşkın ne zaman mantığı oldu ki zaten… 

Peki ya bazılarına saçma gelen “aşk” dahi yoksa bir erkek niye evlenir? Acı ama gerçek mi: bir erkek düzenli bir seks hayatı için evlenir, iyi yemek yemek için evlenir, temiz bir ev için, ütülü giysi için, yalnızlığına bir son için, evde bir ses için EVLENİR! Ne kadar iğrenç, ama bir erkek, bir arkadaş için, hacca gitmek için, tribüne yalnız gitmemek için, durulmak için, çocuk yapmak için, fiziksel anlamda kendinden daha zayıf bir varlıkla zaman geçirebilmek için, kadınını dövebilmek için, erkek olabilmek için, ailesi tarafından zorlandığı için, hehe hatta aşık olabilmek için bile EVLE-NİR! Hatta bir erkek çalışmamak, kendine baktırmak, lüks yaşamak için bile EV-LE-NİR! 

Peki bir erkek niye evlenmez? Sanırım bu soruya cevap vermek bir çoğumuz için daha kolay, çünkü kadın evlenmeyince evde kalmış sayılıyor, erkek evlenmediğinde ise çapkın sayılıyor. Galiba toplumun bu algısı erkek açısından çoğunlukla doğru. Ne yalan söyleyelim; kadın açısından da doğru be – evlenmiyorlar evde oturuyorlar işte. J Erkek, çoğunlukla çapkın olduğu için EVLENMEZ! Erkek, bağlanma korkusu olduğu için, bağlanamadığı için, çabuk sıkıldığı için, aşık olamadığı için EVLEN-MEZ! Erkek, acı ama: çulsuz olduğu için, kadınların dilinden anlamadığı için, anlasa da konuşmak istemediği için J, aşk ve gurur dengesini koruyamadığı için, kadın dırdırı çekmemek için EV-LEN-MEZ! 

Şamil Hasanoğlu 

 
Hayata Dokun Derneği Kütüphanesi

Eğitimin sosyal hayatın desteklenmesi gereken yegane unsur olduğunu öngören Derneğimiz, 2012 yılından bu yana; Van, Muş, Tekirdağ, Diyarbakır, Trabzon ve İzmir illerindeki köy okullarına kütüphaneler açmaktadır. Her yıl ortalama 5 kütüphane açan derneğimizin...
DEVAMI...


Jehan Barbur Şarkılarıyla Hayata Dokunuyor Konseri

Sanatçı Jehan Barbur’un Hayata Dokun Derneği yararına verdiği konser İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezunlar Derneği desteğiyle 26 Nisan 2013’te Bilgi Üniversitesi Kuştepe Ka...
DEVAMI...


Hayata Dokun’an Üniversiteler

2010’dan bu yana her yıl İstanbul Merkezli tüm devlet ve belli başlı özel üniversitelerde yapılan üniversite öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen konferans...
DEVAMI...


Tüm projeler için tıklayınız