May 2019
SunMonTueWedThuFriSat
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678
 

Tecavüzcülere "Dişli" Rakip...

Konuyla ilgilenen bilir. Tecavüz vakalarının dünyada en yoğun yaşandığı coğrafya, Güney Afrika’dır. Sorunlara çözüm bulmaktansa, sorunları pazarlama malzemesi haline getirmeyi tercih eden sistemin sonucu olarak “dişli kadın prezervatifi” denen bir ürün Güney Afrika’da üretildi ve piyasaya sürülmeyi bekliyor. Belki de siz bu yazıyı okurken ilk satışları yapılıyordur. “Dişli kadın prezervatifi” daha sonra birçok ülkeye ihraç edilecek.

Ürünün kullanımı ve işlevi şöyle… Gayet pratik bir şekilde cinsel organa yerleştirilen prezervatifin dış kısmında sivri dişler bulunuyor. Bir tecavüz anında, tecavüzcünün penisi kadının vajinasına girdiğinde dişler tarafından sıkıştırılıyor. Erkek geri çekildiğinde prezervatifi yerinden sökse de penisini dişlerden kurtaramıyor. Kurtulmak için cerrahi müdahale gerektiğinden, bir tecavüzcü olarak yakayı ele vermesi de kaçınılmaz oluyor. Görüldüğü gibi birkaç faydalı işlevi var. Özetleyelim. Öncelikle şüpheli randevulara giden kadın, potansiyel tecavüzcüler için “dişli” bir rakip oluyor. Sonra tecavüzcüye fiziksel olarak unutamayacağı bir ders veriliyor. En önemlisi tecavüzcünün yakalanmaması için bu dişli prezervatife fiziksel uyum sağlaması ve hayat boyu onunla yaşamayı tercih etmesi gerekiyor.

Karakterim gereği bir ürünün birkaç olumlu özelliği var diye, o ürünü yere göğe sığdırmaya çalışmam. O yüzden yüksek müsaadenizle, dezavantajlarından bahsetmek ve önerilerde bulunmak istiyorum. Her şeyden önce bu ürün, tecavüzcüyü daha büyük şiddet uygulamaya yöneltebilir. Bildiğiniz gibi tecavüz, kendini kaybetmiş, yapmakta olduğu şiddet eylemini, yapmaması gerektiğini idrak edemeyen kişi veya kişiler tarafından uygulanır. Bir düşünün. Tecavüz eden kişi bu sancılı önlem karşısında daha çok şiddet uygulamaya yönelmez mi? Böyle bir durumda tecavüze uğramak üzere olan kadın, saldırganın bir anlık şaşkınlığından faydalanıp kaçabilmeyi başarırsa her şey yolunda gidebilir. Süreç doğru işler. Ama işlememe ihtimali de var. Bu ürünü Türkiye’ye getirecekler bunu da düşünmeli. Bir diğer dezavantaj da ürünün kötüye kullanımı… Kadının kendini aldatan eşini veya sevgilisini cezalandırma yöntemi olabileceği gibi, söz konusu erkeğe tecavüzcü etiketi de yapıştıracaktır ki, bunu doğru bulmuyorum. Kadın haklarını savunacağımıza kadının erkekten intikam alma yöntemlerini desteklemeye kalkmayacaksak eğer…

Ancak şu gerçeği de iyi bilmekte fayda var. Türkiye gibi ülkelerdeki tecavüz olaylarının önlenemez artışına baktığınızda, bazı uygulamalarla tecavüzcüyü aklama çabalarını gördüğünüzde, kadınların bu gibi ürünlere ihtiyaç duymasını yadırgayamayız. Hatta Türkiye’ye gelse bir satış patlaması yaratacağından eminim. Ama yine de kaygılar, kaygılar… Tıpkı belinde tabanca taşıyan birinin bu silahı taşımak için ruhsata sahip olması, bunu kötü bir amaç için kullanmayacağı demek olmadığı gibi, bir kadının da “dişli kadın prezervatifi” sahibi olması, bunu her zaman kendini savunmak için kullanacağı anlamına gelmiyor.

Yine de ben, bu olumsuz tablodan, olumlu bir çıkarsamaya varayım en iyisi. Öncelikle erkekler bir kadın arkadaşını iyice tanımadan onunla birlikte olmaya çekinecek. Böylece ilişkiler daha kaliteli hale gelmiş olur. Kadın kendini koruma şansına sahip olur ve daha güvenli bir yaşama sahip olur. Garip ve saçma başka bir eğilim de ortadan kalkar: Yani hayat kadınlarına tecavüz edilmesinde bir sakınca görmeyenler de dersini almış olur. Ve belki de erkek, bu yolla kadının bir seks kölesi olamayacağını, birlikte olacağı erkeği seçme hakkı olduğunu kanlı ve acılı bir şekilde de olsa öğrenmiş olur.

Bardağın dolu kısmıyla boş kısmı arasında yaşadığım gelgitler sırasında bardağın elimden kayıp tuzla buz olacağı bir yerçekimi müdahalesi yaşamadan yazımı sonuçlandırayım. Konu çok hassas takdir ederseniz… Ama yukarıda uyarıları yapmayı kendime bir görev bildim. “Dişli kadın prezervatifinin” ülkemize de gelmesi ihtimal dâhilinde… Kadınlarımızın bu ürünü dikkatli kullanacağını umuyorum. Önümüzdeki günlerde tecavüz planları olan erkeklere de bir uyarı: Artık “dişli” bir rakibiniz var!

Makalem hakkında, görüş ve önerilerinizi http://www.hayatadokun.net/?page_id=6 sayfasından bana iletebilirisiniz. Hayata Dokun ilke kararları gereğince kimlik ve iletişim bilgileriniz 3. Kişi ve kurumlarla paylaşılmayacaktır.

Sevgi ve Saygılarımla.

Doğan Özcan

 
Hayata Dokun Derneği Kütüphanesi

Eğitimin sosyal hayatın desteklenmesi gereken yegane unsur olduğunu öngören Derneğimiz, 2012 yılından bu yana; Van, Muş, Tekirdağ, Diyarbakır, Trabzon ve İzmir illerindeki köy okullarına kütüphaneler açmaktadır. Her yıl ortalama 5 kütüphane açan derneğimizin...
DEVAMI...


Jehan Barbur Şarkılarıyla Hayata Dokunuyor Konseri

Sanatçı Jehan Barbur’un Hayata Dokun Derneği yararına verdiği konser İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezunlar Derneği desteğiyle 26 Nisan 2013’te Bilgi Üniversitesi Kuştepe Ka...
DEVAMI...


Hayata Dokun’an Üniversiteler

2010’dan bu yana her yıl İstanbul Merkezli tüm devlet ve belli başlı özel üniversitelerde yapılan üniversite öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen konferans...
DEVAMI...


Tüm projeler için tıklayınız