May 2019
SunMonTueWedThuFriSat
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678
 

Alkol Neden Şiddeti Açığa Çıkarır ?

Bazı insanlar neden alkol alınca agresif olurlar? Bilinmez.

Genel kanıya göre kötü geçen ve özellikle anne sevgisinden yoksun kalan çocukluğun mirasıdır.


Özellikle erkeklerin alkol aldığı zaman kadınlara yönelik agresif davranışları, hakaretleri, küfürleri ve belki en son derecesinde attığı dayaklar, maalesef toplumumuzdaki kadınların çoğunun ortak hikâyesi... Ayık olduğunda aslında eşini çok sevdiğini söyleyen kişi, içince ne oluyorsa, birdenbire canavara dönüşür. Pekiyi, insan gerçekten sevdiği birine nasıl bunları yapabilir, hiç düşünmez bile?

Sonra kızan, ağlayan, bıkan kadından özür dilemeler başlar.

Şuraya gidecektir ve iyileşecektir.

Filanca şifa merkezine yatacaktır, düzelecektir ve kuzu gibi olacaktır...

Kadın inanır, ümitlenir, ne de olsa ortada çocuk(lar) vardır, belki düzelir bu sefer, der.

Sonuç, belli bir süre sonra ya arkadaşlarının yanında azarlanır, aşağılanır, rezil olur ya da evde bin bir türlü iş gelir başına.

Ağlamalar, üzülmeler, içine atmalar, kendini kötü hissetmeler...

Başa dönülür.

Zaten bu kısırdöngünün hiçbir zaman düzelmeyeceğini anladığında, seneler çoktan geçmiştir.

Alkolizmde, alkol alan kişinin kendisi alkolü bırakmayı ve ayık olmayı istemediği sürece sonuç genellikle hüsrandır. Özellikle eşi alkol aldığı için hakarete uğrayan, aşağılanan sözlü ya da fiziksel olarak şiddete uğrayan kadınların bu konuda sessiz kalmamaları gerekmekte.

Kişisel kanaatim, bu tarz konularda kadın sessiz kaldıkça, meydanı boş bulan diğer taraf kendini daha da haklı görerek, yaptığı davranışlar için her zaman bahane bulabilir.

‘Sen de bana şöyle davranıyorsun ya, ben aslında ondan içiyorum...’ ve daha bir sürü saçma sapan, kendi hariç başkalarını suçlayan ve hala kendini haklı çıkaran sözler… Ve aslında sorsan yine de çok seviyordur, karısını da çocuklarını da.

Bunca insanı üzmüştür, eşini, çocuklarını, kendi ailesini, eşinin ailesini...

Umurunda mıdır?

Kesinlikle hayır...

Yeter ki onun içkisini kesmeyin, rahatını bozmayın, o bencil doğasını hatırlatacak ya da gösterecek sözler sarf etmeyin... Çünkü dünya onun etrafında dönüyordur onun bakış açısına göre.

Bazı insanlar alkol aldıklarında oldukça neşeli olabilirken, bazı insanlar maalesef agresif olabiliyorlar. Bu tarz agresif tavırlar gösteren ve böylece kendisi ve etrafına zarar veren kişilerin kesinlikle profesyonel yardım almaları, bilinçaltında bastırılan bu öfke duygusunun açığa çıkarmaları ve tedavi olmaları en sağlıklısıdır.

Ancak kişi vazgeçmiyorsa, yapılacak bir şey yoktur. Zira alkol gittikçe etkisini arttırarak zarar vermeye devam edecektir.

Makalem hakkında, görüş ve önerilerinizi http://www.hayatadokun.net/?page_id=6 sayfasından bana iletebilirisiniz. Hayata Dokun ilke kararları gereğince kimlik ve iletişim bilgileriniz 3. Kişi ve kurumlarla paylaşılmayacaktır.

Sevgi ve Saygılarımla,

Selin Avcılar

 
Hayata Dokun Derneği Kütüphanesi

Eğitimin sosyal hayatın desteklenmesi gereken yegane unsur olduğunu öngören Derneğimiz, 2012 yılından bu yana; Van, Muş, Tekirdağ, Diyarbakır, Trabzon ve İzmir illerindeki köy okullarına kütüphaneler açmaktadır. Her yıl ortalama 5 kütüphane açan derneğimizin...
DEVAMI...


Jehan Barbur Şarkılarıyla Hayata Dokunuyor Konseri

Sanatçı Jehan Barbur’un Hayata Dokun Derneği yararına verdiği konser İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezunlar Derneği desteğiyle 26 Nisan 2013’te Bilgi Üniversitesi Kuştepe Ka...
DEVAMI...


Hayata Dokun’an Üniversiteler

2010’dan bu yana her yıl İstanbul Merkezli tüm devlet ve belli başlı özel üniversitelerde yapılan üniversite öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen konferans...
DEVAMI...


Tüm projeler için tıklayınız