May 2019
SunMonTueWedThuFriSat
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678
 

En Tehlikeli Kesici Ve Delici yYaralanmaların müsebbibi ; Hayal Kırıklıkları

Evliliklerin neredeyse yarısı boşanmayla sonuçlanıyor.

Bugün sana, bu sonucun sebebini değil, sonuca giden yolda yani taaa ilişkinin ilk başlarındaki psiko-sosyal problemin nedenini anlatacağım Sevgili Okuyucu.


Problemin temeli ortada, aşık olduğunla değil, “çocuk yapmaya elverişli olan”la hayatını geçirmek istemen. Doktrinde “sosyal öğrenme” olarak dillendirilen bu genel davranış modelini işte açıklıyorum.


Yaş kemale erince (ne demekse!), mahalle baskısı sonucu “benim acil evlenmem lazım”diyerek tanışılıp kaynaşmaya çalıştığın kişilerde aradığın başlıca özellik “doğacak çocuğuma iyi anne/baba olabilecek mi?”olunca, evliliker de temeli olmayan bir yapıya dönüşüyor.


Şöyle ki, sen karşındaki kadının / adamın her özelliğine aşık olarak kabul etmek yerine, çocuk yapma ve büyütme aşamasında “ideal anne / baba olabilecek mi” gibi özelliklerine bakıyorsan, bu iş yürümüyor, net. Yürümeyeceğini anladığın anda hayatını işkenceye çevirmek yerine “beceremedin” ünvanıyla yalnızlık hissi ve psikolojik travmalarla banko boşanmalar yaşanıyor.


Boşanınca sorunu söküp attığını düşünsen de, üzerinde yarattığı güvensizlik hissi, kadın / erkek milleti gibi genellemeler, egosantrik davranış modelleri, ard arda yaşanılan “çivi çiviyi söker ağbi” yaklaşımlı ilişkiler gibi emniyet sübobları yardımıyla travmalar üzerinden birkaç yıl geçmeden atılamıyor. Bir başka ifadeyle, mahalle baskısından yola çıkarak O’nu sadece O olduğu için kabul etmediğin bir insanla bu iş yürümüyor. Nihai sonuç ise, hayal kırıklıkları.
Hayal kırıklığı, en kesici ve delici alet yaralamalarının müsebbibi oluveriyor birden. Üstelik yaralandığını gözünle göremediğin için, davranış modellerinde fark etmeden oluşturduğun aşk ve güvenlik ihtiyacı görüntüsü gerçekten üzücü oluyor.


Şahane bi çocuk yapar ve seni fazla uğraştırmadan çocuğunu büyüten o ideal kadınla aşkı yaşamanı gönlümden geçirsem de, yukarıda açıkladığım sebeplerden dolayı, bunun çok da mümkün olamayacağıyla yüzleşebilmeni diliyorum.

Çünkü aşk, gözleri kör bir kuyu; bir bakış, bir tavrı bütünleyen ve o bütüne her özelliğine derinden bağlılık geliştireceğindir. Bir de üstüne, O aşkla bir bebek sahibi olmak ise, senin için asıl idealin ta kendisi olacak. 
Sevgilerimle.

 
Hayata Dokun Derneği Kütüphanesi

Eğitimin sosyal hayatın desteklenmesi gereken yegane unsur olduğunu öngören Derneğimiz, 2012 yılından bu yana; Van, Muş, Tekirdağ, Diyarbakır, Trabzon ve İzmir illerindeki köy okullarına kütüphaneler açmaktadır. Her yıl ortalama 5 kütüphane açan derneğimizin...
DEVAMI...


Jehan Barbur Şarkılarıyla Hayata Dokunuyor Konseri

Sanatçı Jehan Barbur’un Hayata Dokun Derneği yararına verdiği konser İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezunlar Derneği desteğiyle 26 Nisan 2013’te Bilgi Üniversitesi Kuştepe Ka...
DEVAMI...


Hayata Dokun’an Üniversiteler

2010’dan bu yana her yıl İstanbul Merkezli tüm devlet ve belli başlı özel üniversitelerde yapılan üniversite öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen konferans...
DEVAMI...


Tüm projeler için tıklayınız