December 2020
SunMonTueWedThuFriSat
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
 

Bir Çocuk Kitabının Yankıları

Kısa süre önce medyada Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bazı kitapların yasaklandığını ve bunların için de Şeker Portakalı olduğunu okumuştum. Çoğunluk özellikle Şeker Portakalı'nı tekrar tekrar zevkle okuduklarını belirtip, karara tepki göstermişlerdi.Neyse ki Milli Eğitim'den açıklama geldi ve yasaklanan kitap olmadığı belirtildi. Şükürler olsun!... Ülkemde hiçbir zaman kitaplar yasaklanmasın!


Açıkçası kitabı ben okumamıştım fakat kızım 6. sınıfta okumuş çok beğenmişti. Tatile giderken kitapçıya uğrayıp tüm yeni kitapları inceledim. Şeker Portakalı da 111. basımı ile ön sıralarda yerini almıştı. Toplamda 4 kitap aldım ve Şeker Portakalı'ndan başladım okumaya.
Okumayan herkese, özellikle annelere acil ve şiddetle tavsiye ederim.
Ah Zeze... Nasıl yaktın yüreğimi! Bazen güldürdün, bazen düşündürdün, bazen gözlerimi yaşarttın.

Bu kadar fakirlik, bilgisizlik ve şiddet içinde nasıl da hep hayaller kurdun. Herkes unuttu senin çocukluğunu, çocuk olduğunu. Yaramazlıkların karşısında ailem dediklerinden öldüresiye şiddet gördün. Her defasında ayaklandın, sarıldın tekrar hayata. Kimi bir şeker portakalı fidanı oldu sana kuvvet veren, kimi zaman tahta bir at, etrafındaki hayvanlar. Bazen de önce öldürmek istediğin sonra babandan çok benimsediğin bir insan.

Ne annen, ne baban, ne de kardeşlerin; hiç kimse dinlemedi seni. Yalnızlığındandı yaramazlığın, belki de olan bitene isyanın, başkaldırışındı. Sen de anlam veremedin. Çevrendekilerin söylediği gibi kendinin "şeytanın oğlu" olduğuna inandın. Herkes sana kötü çocuk dedi. Sen de kötü olduğuna inandın.

Şeker Portkalı kitabını okuyan her birey, kendine göre başka başka anlamlar çıkarabilir. İnanıyorum herkesi derinden etkileyen; bir çocuğa bu kadarı da yapılır mı dedirten şiddet ve ilgisizlik olacaktır.

İyi okumalar!...

İlknur Cantürk

 
Hayata Dokun Derneği Kütüphanesi

Eğitimin sosyal hayatın desteklenmesi gereken yegane unsur olduğunu öngören Derneğimiz, 2012 yılından bu yana; Van, Muş, Tekirdağ, Diyarbakır, Trabzon ve İzmir illerindeki köy okullarına kütüphaneler açmaktadır. Her yıl ortalama 5 kütüphane açan derneğimizin...
DEVAMI...


Jehan Barbur Şarkılarıyla Hayata Dokunuyor Konseri

Sanatçı Jehan Barbur’un Hayata Dokun Derneği yararına verdiği konser İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezunlar Derneği desteğiyle 26 Nisan 2013’te Bilgi Üniversitesi Kuştepe Ka...
DEVAMI...


Hayata Dokun’an Üniversiteler

2010’dan bu yana her yıl İstanbul Merkezli tüm devlet ve belli başlı özel üniversitelerde yapılan üniversite öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen konferans...
DEVAMI...


Tüm projeler için tıklayınız