May 2019
SunMonTueWedThuFriSat
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678
 

Uçan Süpürge’nin kadınları: Füsun, Hale ve Serra

15. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin bu seneki Onur Ödülü’nü Hale Soygazi alacak, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri ise Füsun Demirel ve Serra Yılmaz’ın olacak.

10-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde Türkiye sinemasının en üretken kadın yönetmenlerinden Bilge Olgaç’ın anısına 2003 yılından beri düzenlenen Başarı Ödüllerinin bu yıl iki sahibi var: Füsun Demirel ve Serra Yılmaz. Ödül gerekçeleri şöyle:

Füsun Demirel için:

“Dramlarda da komedilerde de en zor rollerin üstesinden geldi. Başarısı popülerliğinden değil çalışkanlığındandı. Tiyatro sahnesinden sinema perdesine uzanan oyunculuk yaşamında özgün rollerle yeteneğini taçlandırdı. Oyun çevirilerinden televizyon dizilerine dek birçok alana emek verdi. 15. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, tiyatro ve sinemanın en üretken oyuncularından Füsun Demirel’i ‘Bilge Olgaç Başarı Ödülü’ne değer buldu.”

Serra Yılmaz için:

“80’lerden bugüne beyazperdede unutulmaz karakterlere imza attı. Tiyatroyla başladığı kariyerini, sinemamızın en iyi örneklerinden pek çok filmde rol alarak sürdürdü. Oyunculuğun yanında çevirmenlik, televizyon programcılığı da yaptı, kültür ve sanat alanına birikimini taşıdı. 15. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, kendine has oyun gücüyle genç sanatçılara örnek olan Serra Yılmaz’ı ‘Bilge Olgaç Başarı Ödülü’ne değer buldu.”

10-17 Mayıs tarihleri arasında 15.sini yapılacak olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde, Onur Ödülü ise Hale Soygazi’ye veriliyor. Ödülünü festivalin açılış töreninde alacak olan Soygazi için ise ödül gerekçesi şöyle:

Hale Soygazi için:

“Başkaldırıyı bir rozet gibi yakasında değil bir hücre gibi varoluşunda taşıyan kadınları ustalıkla canlandırdı. 1970’lerde başlayan sinema kariyerinde 50’ye yakın filmde rol aldı. Toplumsal olaylardan, ülke gerçeklerinden, dünya meselelerinden uzaklaşmadan da yıldız olunabileceğini kanıtladı. 15. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, bu yıl sinemada 40. yılını kutlayan Hale Soygazi’yi ‘Onur Ödülü’ne değer buldu.”

Ödüller 10 Mayıs gecesi Ankara’da Devlet Opera ve Balesi’nde yapılacak açılış töreninde sahiplerine takdim edilecek.

Kısa Film Yarışması’na başvuru için son bir ay

15. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin Kısa Film Yarışması’na başvurular ise 16 Mart’ta sona erecek. Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgi ve başvuru koşulları için:

festival.ucansupurge.org www.ucansupurge.org

http://hippikiz.com/ucan-supurgenin-kadinlari-fusun-hale-ve-serra/

 
Hayata Dokun Derneği Kütüphanesi

Eğitimin sosyal hayatın desteklenmesi gereken yegane unsur olduğunu öngören Derneğimiz, 2012 yılından bu yana; Van, Muş, Tekirdağ, Diyarbakır, Trabzon ve İzmir illerindeki köy okullarına kütüphaneler açmaktadır. Her yıl ortalama 5 kütüphane açan derneğimizin...
DEVAMI...


Jehan Barbur Şarkılarıyla Hayata Dokunuyor Konseri

Sanatçı Jehan Barbur’un Hayata Dokun Derneği yararına verdiği konser İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezunlar Derneği desteğiyle 26 Nisan 2013’te Bilgi Üniversitesi Kuştepe Ka...
DEVAMI...


Hayata Dokun’an Üniversiteler

2010’dan bu yana her yıl İstanbul Merkezli tüm devlet ve belli başlı özel üniversitelerde yapılan üniversite öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen konferans...
DEVAMI...


Tüm projeler için tıklayınız