May 2019
SunMonTueWedThuFriSat
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678
 

30'lar

Dört yıl önceydi sanırım, bir dergide 30’larındaki kadınlarla ilgili bir yazı okumuştum. 30’larındaki bir çok kadının kendi ağızlarından yorumlarına da yer verilmişti yazıda. Okurken çok eğlenmiş ama bir türlü anlayamamıştım şu ‘’Otuz Yaş Sendromu’’ ‘nu… Gerçekten şu 3’lü yaşlarda bahsedilen sihri yaşıyor muydu tüm kadınlar? Yoksa sadece bir hurafe miydi? Bu kadar belirgin bir duygu 29 dan 30 ‘a geçişte hemen hissediliyor muydu? Cevap ‘’evet’’ ise nasıl olabilirdi ki bu? Bir anda biri elini mi şıklatıyordu 30 olunca….. Evet hepimiz her gün gelişip değişiyoruz ve bunda yaş oldukça önemli bir süreç kabul; ama anlatılan farklı bir şeydi… Çok daha kuvvetli ve radikal bir değişimden söz ediliyordu….. Tüm hayata bakışını değiştirebilecek kadar radikal hem de! Merak uyandırıcı….. keyifli de aynı zamanda…. Hemen mi hissediliyordu acaba bu duygu yoksa 30 ların bir yerlerindeyken mi olgunlaşıyordu bünyede? Çok merak etmiştim. En iyisi beklemekti…..

Ve beklenen zaman bana 2 yıl önce geldi….. yaş 32 ……. Artık biliyorum ve hissediyorum, hem de tüm damarlarımda….

Hazmetmek ve gidişatı görmek için beklemek gerekiyor…. Yavaş yavaş yerleşiyor ve biliyorum ki dahası da var ileride görülecek…..

Bilirim ki tüm kadınlar özeldir. Herkes farklı tecrübe etmiştir/etmektedir bu süreci. Benimki çok sert bir geçişti gerçekten. Yaşamımın tüm süreçlerinde olduğu gibi bunda da yoğun şekilde yaşadım duygularımı…30’a basar basmaz gerçekten biri düğmeye bastı bende… Yaşadığım şaşkınlık 2 yıl devam etti. Şimdilerde keyfini sürme aşamasındayım 30 yaş sendromumda.

Gerçekleşen çok belirgin bu değişiklikler önce bedensel deformasyonlarla kendini göstermeye başlıyor…. Öyle bir biyolojik saat ki bu ‘’3’’ lere kadar torpilli olduğunuz her şeyi kaybediyorsunuz…. Bir huzursuzluk ve panik duygusundan sonra kabullenip yavaş yavaş sakinleşmeye başlıyorsunuz. Korkunun ecele faydası yok ! Artık genç değilsiniz.

Keyifsiz kısımları pas geçiyorum. En güzel değişiklik hayatınızda yer etmiş ‘’şey’’ ya da ‘’insanlar’’’ın tadını çıkarmaya başlama dönemidir… Okuduğum yazıda bir kadın ’’yüksek sesle kahkahalar atmaktan çekinmeyen bir grup kadın görürseniz bilin ki 30’larındadırlar ‘’ diyordu… Gerçekten öyle. Tanıyorsun kendini ve saklanmıyorsun artık. Bir olgunluk ve kendini bilme yolculuğu başlıyor içinde; istersen durdur, ister sustur kahkahanı. 20’lerdeki o sivri çıkışların da törpüleniyor, yüzün sakinliğe daha dönük oluyor. Kararlarını eskiye oranla daha belirgin ifade etme becerisini getiriyor sana 30’lar. Kahkaha da bunun bir yansıması…Kızgınlıklarındaki kükremeler de net ifade edilen yüksek ve kararlı tonda olabiliyor elbette…. Ya da öldürücü sunkunlukta.

Kendin gibi bir kaç 30’lu kadın dostunla aynı masadaysan değme keyfine….. Herşey hissedilebilir konuşulabilir oluyor. Her duygu yaşanılabilir. Acı, hayal kırıklığı, korku, bıkkınlık, vazgeçiş, kendine güven, alay, özlem, efkar, kızgınlık, umut,ümitsizlik, mutluluk, heyecan, kaçış,neşe, suskunluk…..

Ve gözler…..

30 ‘lu yaşlarındaki kadınlar gözlerinden anlaşılıyor …. Derin çok derin bakıyor kadın o yaşlarda….

Aşkı, öfkesi, bıkkınlığı, acısı, korkusu okunuyor o iki yuvadan…..

Herkese mutlu 30’lar……………………….

shotbyeylemergun

 
Hayata Dokun Derneği Kütüphanesi

Eğitimin sosyal hayatın desteklenmesi gereken yegane unsur olduğunu öngören Derneğimiz, 2012 yılından bu yana; Van, Muş, Tekirdağ, Diyarbakır, Trabzon ve İzmir illerindeki köy okullarına kütüphaneler açmaktadır. Her yıl ortalama 5 kütüphane açan derneğimizin...
DEVAMI...


Jehan Barbur Şarkılarıyla Hayata Dokunuyor Konseri

Sanatçı Jehan Barbur’un Hayata Dokun Derneği yararına verdiği konser İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezunlar Derneği desteğiyle 26 Nisan 2013’te Bilgi Üniversitesi Kuştepe Ka...
DEVAMI...


Hayata Dokun’an Üniversiteler

2010’dan bu yana her yıl İstanbul Merkezli tüm devlet ve belli başlı özel üniversitelerde yapılan üniversite öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen konferans...
DEVAMI...


Tüm projeler için tıklayınız