December 2023
SunMonTueWedThuFriSat
262728293012
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
 

Bülent Ersoy'u Referans Vereceğin Aklına Gelir miydi

Hala bilincinde olunmayan bir şey var. Bir siyasi partinin oy çoğunluğuna sahip olması, alacağı her toplumsal, ekonomik ve siyasi kararı otomatikman doğru kılmaz. Oy çoğunluğuyla tek başına iktidara gelmiş olan partinin sadece kendi tabanını oluşturan bileşenleri düşünerek adımlar atması demokrasiyi yaralar. Ve yaralıyor. Başbakan, kendisine diktatör denmesine üzülürken veya kızarken, buna neden olan iktidar davranışlarını bir masaya yatırması gerekiyor.Ama tabii Sayın Başbakan, partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, aynı dediğim dedik tavrını sürdürdü. Milletin kendisine verdiği yetkinin her şeye müdahale etme hakkı doğurduğuna inanıyor olması, Gezi Parkı Direnişi’nin başlama sebeplerinden biriydi. 

Başbakanın olaya bakıştaki temel hatası, bu kadar zaman kimsenin sesi çıkmayıp, şimdi birden bire olayların patlamasını anlayamaması ya da anladığı halde çarpıtmaya çalışmasıydı. Bu hatalı davranışın devam ettiğini ve edeceğini düzenlenen AKP mitinglerinin sebeplerine baktığınızda görebilirsiniz.

Başbakan bu süreçte pek çok kesimin muhalefetiyle karşılaşınca, elinde yandaşlarıyla ortada kalıvermiş gibi görünüyor. Ancak tabii bu sürer mi, sürmez mi gerçekçi bir sonuç ancak önümüzdeki günlerde ortaya çıkabilir. Şimdiki duruma baktığınızda ciddi bir prestij kaybı söz konusu… Başbakan bugüne kadar böylesi bir medya desteğine rağmen, son günlerdeki gibi bir sıkıntı yaşamamıştı. Bunu da kabul etmek gerekir.

Süreç içinde AKP karşıtlarının fiziksel varlıklarını görüyoruz, etrafta onu eleştirenlerin sayısının arttığını görüyoruz. Elbette Başbakan’ın yanında yer almayı seçenleri veya her tarafın haklı yanlarını bulan orta yolcu insanları da daha net görüyoruz. 

Genel olarak Recep Tayyip Erdoğan söylemini tekrarlayan AKP’den vazgeçmeyen toplumun önemli bir kesimi, direniş konusunda ya hiçbir bilgiye sahip değil, ya da yanlış yönlendirilmiş durumda. Hala camide içki yalanını söyleyecek kadar çaresizleşse de kitlesi ona inanıyor. 

Orta yolcular arasından geçtiğimiz günlerde bir ses daha yükseldi. Bülent Ersoy… Ersoy, "Yapı itibari ile Sayın Başbakan gergin bir yapıya sahip. Belki kendisi 'tamam çocuklar' diyemedi ama açıklamaları bu doğrultudaydı. Ressam diktatör bana 8 sene yasak koydu tabii rahatsız oldum. Merhum Adnan Menderes idam edildi üzülmedik mi? Utanmadık mı? Bir şeylerden rahatsız olabilirsiniz. Size bir şeyler ters gelebilir. Bunu yakıp yıkarak değil sandıkla yapın" dedi.

Tartışmaya gerek var mı? Demokrasi seçimden ibaret değildir demekten bıktık çünkü. Başbakan da yaptığı konuşmada Bülent Ersoy’un bu sözlerinden bahsederek Gezi Parkı’na seslendi. Adresi sandık olarak gösterdi yine. Hiç düşünür müydü peki Bülent Ersoy’u referans alacağını? Cinsiyet değiştirdiği için zamanında faşizmin zulmüne uğramış biri olan Bülent Ersoy hakkında o ve ‘milli irade’ diye övündüğü seçmeni ne düşünüyor acaba? Ya da Türkiye’deki diğer örneklere bakışları daha insancıl olacak mı? Bülent Ersoy ve diğerlerinin durumunu psikolojik bir hastalık olarak gören zihniyet, işine gelince o insanları da referans kabul edebiliyor demek ki. 

Yıllarca batı tarafından pohpohlanmış AKP iktidarı, oradan gelen eleştirilere şaşırdığında ve sonrasında gösterdiği tepkilerde işine geldiği gibi davranma alışkanlığını kanıtlıyor. 

Avrupa’dan Amerika’dan gelen övgülere böbürlenirken, eleştiriler karşısında “bu bize karşı bir tezgâhtır” dediğinde, karşında yer alanların şu zamana kadarki benzer komplo teorilerini de haklı çıkarmıyor musun sessizce? Yani bir düşünsene… Ya bugüne kadar olan AKP’ye övgüler bir tezgâhın parçasıysa… Ve oyun şimdi bozulduysa… 

AKP bugüne kadarki yükselişini, Muhalefet partilerinin çıkar üzerine kurulu komplo teorilerine borçlu… Bundan sonra yükselecekse muhalefetin yaptığı hatayı tekrar ederek bunu başaracak mı, hepimiz göreceğiz. 

O değil de Recep Tayyip Erdoğan’ın aklına gelir miydi günün birinde Bülent Ersoy’u destekleyeceği?

Doğan Özcan

 
Hayata Dokun Derneği Kütüphanesi

Eğitimin sosyal hayatın desteklenmesi gereken yegane unsur olduğunu öngören Derneğimiz, 2012 yılından bu yana; Van, Muş, Tekirdağ, Diyarbakır, Trabzon ve İzmir illerindeki köy okullarına kütüphaneler açmaktadır. Her yıl ortalama 5 kütüphane açan derneğimizin...
DEVAMI...


Jehan Barbur Şarkılarıyla Hayata Dokunuyor Konseri

Sanatçı Jehan Barbur’un Hayata Dokun Derneği yararına verdiği konser İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezunlar Derneği desteğiyle 26 Nisan 2013’te Bilgi Üniversitesi Kuştepe Ka...
DEVAMI...


Hayata Dokun’an Üniversiteler

2010’dan bu yana her yıl İstanbul Merkezli tüm devlet ve belli başlı özel üniversitelerde yapılan üniversite öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen konferans...
DEVAMI...


Tüm projeler için tıklayınız